ورود به سایت
تبت نام

 • تاریخ انتشار : 1395/09/22 - 11:18
  دوران سرکشی
  درس هایش عقب می افتد و و موقع استحمام انگار می خواهند کوهی را جا به جا کنند. با هر کس که بگویی سر دعوا دارد و به احدی جز خودش حق ناراحت شدن نمی دهد...

  اغلب نوجوانان انگار به رادارهایی مجهزند که عوامل ناراحتی پدر و مادرشان را می فهمند. اگر پدر و مادر به پاکیزگی بها دهد، نوجوان بی نظمی و شلختگی را انتخاب می کند و اتاقش را به هم می ریزد. اگر از سرما خوردنش بترسیم در برف و یخ بندان پیراهن رکابی تابستانی می پوشد. اگر نمره ی خوب مدرسه اهمیت داشته باشد خیلی لطف کند شاگرد آخر می شود. والدین گیج و مبهوت مانده اند که چه کنند!؟ در نتیجه دست به اقدامات بی فایده می زنند. ابتدا خودشان را می گیرند و جدی می شوند و چون موثر نمی افتد راه ملاطفت و مهربانی را انتخاب می کنند و از این کار هم نتیجه ای نمیگیرند و سراغ استدلال و منطق می روند چون منطق و استدلال جواب نمیدهد به سرزنش و تمسخر متوسل می شوند و در آخر دست به تنبیه و تهدید می زنند. تازه با همه ی این کارها هم به جایی نمی رسند.

  سالهای بلوغ دوران تمرد و سرکشی و اضطراب است.

  اگر علاقه ای به تربیت و آموزش و رشد فرزندانمان داریم باید آن را تحمل کنیم!

   

  سالهای بلوغ دوران مرارت و سختی والدین است و تحمل وقت هدر دادن ها و حالی به حالی شدن های فرزند کاری بس دشوار است. درس هایش عقب می افتد و و موقع استحمام انگار می خواهند کوهی را جا به جا کنند. با هر کس که بگویی سر دعوا دارد و به احدی جز خودش حق ناراحت شدن نمی دهد. در این بهبوهه تنها مایه دلخوشی این است که بدانیم این سرکشی و جنون قانونی طبیعی است که لازمه ی فرآیند بزرگ شدن است. شکل گیری شخصیت فرزند در گرو این سرکشی است تا در نتیجه نوجوان بتواند شخصیتش را بازسازی کند و خود را از قید پدر و مادر آزاد کند و هویت تازه ای بیابد هویتی که منحصرا از آن اوست.

  • راهنمای برخورد با دوران سرکشی و حساسیت

  1- بی قراری نواجوان را بپذیرید!

  ناسازگاری نوجوان و رفتار غیر قابل پیش بینی او طبیعی است . اگر در عین حال هم به والدینش وابسته است و هم از آنها متنفر است و اگر در برابر جمع به هیچ وجه حاضر به تصدیق پدر و مادر نیست با این حال در خفاء با آنان در دل می کند. اگر از دیگران تقلید می کند ولی بی وقفه در جستجوی هویت و استقلال است.

  اگر این رفتارهای ضد و نقیض در هر سن و سالی غیر طبیعی قلمداد شود برای این سن طبیعی قلمداد می شود. شخصیتی در حال شکل گیری است و این به زمان احتیاج دارد. دورانی است که باید مسیر طبیعی خود را طی کند و با اجبار و تذکرات بی جا چیزی درست نمی شود.

  وظیفه ی هر پدر و مادری این است که با تحمل بی شکیبایی فرزند نوجوانشان به او کمک کنند. باید ناراحتی ها و تضادهای درونی فرزندشان را بپذیرند و از دخالت بی جا خودداری بورزند.

  2- تظاهر به دانایی بیش از اندازه مکنید...

  نوجوان ها با همه چیز دانها و کسانی که مدعی همه چیزدانی هستند رابطه ی خوبی ندارند. تقریبا همه ی نوجوان ها در برخورد با گرفتاری ها احساس مشابهی دارند و در نظرشان احساسات آنها بدیع و شخصی و منحصر به فرد است تا حدی که گمان می کنند احدی آن ها را تجربه نکرده است. مثلا وقتی به آن ها می گویی: « احساساتت را کاملا درک میکنم. من هم، که سن تو بودم همین طور بودم.» انگار به آنها توهین کرده ای. چرا که وقتی به گمان خودشان فکر می کنند موجودات پیچیده و مرموزی هستند از اینکه توسط دیگران ساده و طبیعی دیده شوند و قابل درک انگاشته شوند عمیقا ناراحت می شوند. فهمیدن اینکه نوجوان چه موقع انتظار درک شدن و درک نشدن دارد وظیفه ی ظریفی است. واقعیت این است که نمی توانیم در نظر نوجوان ها مدبر و همه چیز دان باشیم.

  برگرفته از کتاب روان شناسی بلوغ

  ارسال نظر
  chapta


  تازه های سایت
  تولید محصولات جدید قاصدک
  قاصدک در هفتمین نمایشگاه ایران نوشت
  افتخارات قاصدک
  بازیهای اندرویدی قاصدک
  صبر در کودک و رفتار متقابلانه ما...

  کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به محصولات نوشت‌افزار و سرگرمی قاصدک می‌باشد